Condensables_CI-APi-TOF_1_SMR
operational
🔬 chemical ionization-atmospheric pressure interface-time of flight mass spectrometer
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 1.5 m |
| Distance from NOx inlet | 40.0 m |
| Distance from VOC inlet | 40.0 m |
| Distance from ozone inlet | 40.0 m |
| Inlet tube material | Stainless steel |
| Residence time | 1.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | None |
▶ 📐 Calibration
| Method | Sulfuric acid calibrator |
| Frequency | 2-3 times a year |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #20 | expert |