OVOCs_PTR_xx_CMN
planned
🔬 proton transfer mass spectrometer
🏭 TOFwerk
📦 TOFwerk Vocus CI TOF 2R
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 2.0 m |
| Measurement height above building | 7.0 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | composed inlet: 1 m of Pyrex (main inlet for all the instruments) then PFA tube |
| Residence time | 6.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 20.0 °C |
| Filter inlet material | None |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Calibration unit | |
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Zero gas blank frequency | 2.0 hours |
| Blank substraction | Applied |
Calibration Certificates (1)
Name:
Apel-Riemer_OVOCs_2022_CMN
Supplier:
Apel-Riemer
Cylinder:
CC523143
Valid: 2022-09-13 → 2023-09-12
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 days |