OVOCs_PTR_xx_HPB
installed
🔬 proton transfer mass spectrometer
🏭 TOFwerk
📦 TOFwerk Vocus PTR-S-TOF
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
| Sample flow rate | 100.0 mL/min |
| Air flow | 100.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 17.0 m |
| Measurement height above building | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 6.0 m |
| Distance from condensables inlet | 5.0 m |
| Distance from ozone inlet | 6.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Highflow glass manifold (ID ~4cm, ~12m/s) into the laboratory from there heated treated stainless steel 1/16" |
| Residence time | 2.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 40.0 °C |
| Filter inlet material | None |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Calibration unit | |
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | Tofwerk PD/PT Katalyst |
| Catalyst temperature | 400.0 °C |
| Zero gas blank frequency | 9.0 hours |
| Blank substraction | Applied |
| Calibration frequency | 9.0 hours |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_OVOCs_2023_HPB
Supplier:
NPL
Cylinder:
D115627
Valid: 2023-03-31 → 2024-03-30
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
▶ 🧬 Compounds from 9999-01-01
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #44 | scientist |