OVOCs_PTR_xx_SMR
operational
🔬 proton transfer mass spectrometer
🏭 TOFwerk
📦 TOFwerk Vocus PTR-LTOF
S/N C4Q-103
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2026-03-05
| Sample flow rate | 100.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 35.0 m |
| Measurement height above building | 1.5 m |
| Distance from NOx inlet | 5.0 m |
| Distance from condensables inlet | 5.0 m |
| Distance from ozone inlet | 5.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Stainless steel 3 m 40 mmID + teflon 0.6 m 4mmID |
| Residence time | 1.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | Stainless steel |
| Lower mesh size | 348.0 µm |
| Upper mesh size | 348.0 µm |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Calibration unit | |
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | Vocus PTR Clean Air System |
| Catalyst temperature | 400.0 °C |
| Zero gas blank frequency | 1.0 days |
| Blank substraction | Applied |
| Calibration frequency | 1.0 days |
| Linearity check frequency | 12.0 months |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_OVOCs_2021_SMR
Supplier:
NPL
Cylinder:
D961401
Valid: 2021-10-22 → 2022-01-21
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 9999-01-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | acetaldehyde |
| 2 | acetone |
| 3 | ethanol |
| 4 | isoprene |
| 5 | methyl vinyl ketone |
| 6 | m-xylene |
| 7 | o-xylene |
| 8 | p-xylene |
| 9 | toluene |
| 10 | monoterpenes |
| 11 | acetonitrile |
| 12 | dimethyl sulfide |
| 13 | 1,2,3-trimethylbenzene |
| 14 | 1,2,4-trimethylbenzene |
| 15 | 1,3,5-trimethylbenzene |
| 16 | benzene |
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #47 | scientist |