NMHCs_GC_offline_under_construction_SMU
under construction
🔬 gas chromatograph, offline
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
| Canister sampling | Pumping |
| Pump | |
| Kind of pump | Other |
| Other | Autocan |
| Pump manufacturer | Breitfuss |
| Air flow | 500.0 mL/min |
| Time | 5.0 minutes |
| Air sampling volume | 1.8 litre |
| Sampling interval | 2.0 days |
| Canister volume | 1.8 litre |
| Canister pressure pre | 2.0 bar |
| Canister pressure post | 2.0 bar |
| Number of replicates | 1.0 |
| Storage time | 2.0 weeks |
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 18.0 m |
| Measurement height above building | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 0.55 m |
| Distance from ozone inlet | 0.65 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | PFA/stainless steel |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 25.0 °C |
| Filter inlet material | None |
▶ ⚗️ GC System from 9999-01-01
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 8890 |
| Instrument serial number | CN2336A083 |
| First column | |
▶ 📡 Detection from 9999-01-01
| Detection method | FID-MS |
| System | |
| Detection system manufacturer | Agilent |
| Detection system model | Agilent 5977C GC-MSD |
| Detection system serial number | US2331AA01 |
| Mass spectrometry | |
▶ 📐 Calibration from 2026-03-04
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | zero air generator NBS |
| Catalyst temperature | 450.0 °C |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2023_WAL
Supplier:
NPL
Cylinder:
D982550
Valid: 2023-02-03 → 2028-02-02
▶ 🧪 Air Treatment from 9999-01-01
| Water removal | None |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | None |
| Particle removal | None |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 🧬 Compounds from 9999-01-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | (E)-2-butene |
| 2 | (Z)-2-butene |
| 3 | 1,3-butadiene |
| 4 | 1-butene |
| 5 | 1-pentene |
| 6 | 2-methylbutane |
| 7 | 2-methylpentane |
| 8 | 2-methyl-propene |
| 9 | benzene |
| 10 | ethane |
| 11 | ethene |
| 12 | ethylbenzene |
| 13 | ethyne |
| 14 | isoprene |
| 15 | m-xylene |
| 16 | n-butane |
| 17 | n-heptane |
| 18 | n-hexane |
| 19 | n-pentane |
| 20 | o-xylene |
| 21 | p-xylene |
| 22 | propane |
| 23 | propene |
| 24 | toluene |