NMHCs_GC_offline_xx_SMU
operational
🔬 gas chromatograph, offline
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
| Canister sampling | Pumping |
| Pump | |
| Kind of pump | Other |
| Other | Autocan |
| Pump manufacturer | Breitfuss |
| Air flow | 500.0 mL/min |
| Time | 5.0 minutes |
| Air sampling volume | 1.8 litre |
| Sampling interval | 2.0 days |
| Canister volume | 1.8 litre |
| Canister pressure pre | 2.0 bar |
| Canister pressure post | 2.0 bar |
| Storage time | 2.0 weeks |
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 18.0 m |
| Measurement height above building | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 0.55 m |
| Distance from ozone inlet | 0.65 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | PFA/stainless steel |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 25.0 °C |
| Filter inlet material | None |
▶ ⚗️ GC System from 9999-01-01
| Instrument manufacturer | PerkinElmer |
| Instrument model | PerkinElmer Clarus 580 |
| Instrument serial number | 580S12020707 |
| First column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | CP-AI2O3 NA2SO4 |
| Film thickness | 5.0 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
| Second column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | BP1 |
| Film thickness | 1.0 µm |
| Inner diameter | 220.0 µm |
▶ 📡 Detection from 9999-01-01
| Detection method | FID |
| System | |
| Detection system manufacturer | MICROTEC |
| Detection system model | MICROTEC REV C |
| Detection system serial number | N610-0374 |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | zero air generator NBS |
| Catalyst temperature | 450.0 °C |
| Calibration frequency | 1.0 months |
| Zero gas blank frequency | 2.0 weeks |
| Linearity check frequency | 1.0 months |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2023_WAL
Supplier:
NPL
Cylinder:
D982550
Valid: 2023-02-03 → 2028-02-02
▶ 🧪 Air Treatment from 9999-01-01
| Water removal | None |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | None |
| Particle removal | None |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |
▶ 🧬 Compounds from 9999-01-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | (E)-2-butene |
| 2 | (Z)-2-butene |
| 3 | 1,3-butadiene |
| 4 | 1-butene |
| 5 | 2-methylbutane |
| 6 | 2-methylpentane |
| 7 | 2-methyl-propane |
| 8 | benzene |
| 9 | ethane |
| 10 | ethene |
| 11 | ethylbenzene |
| 12 | ethyne |
| 13 | isoprene |
| 14 | m-xylene |
| 15 | n-butane |
| 16 | n-heptane |
| 17 | n-hexane |
| 18 | n-pentane |
| 19 | o-xylene |
| 20 | p-xylene |
| 21 | propane |
| 22 | propene |
| 23 | toluene |
| 24 | 2-methyl-propene |