NMHCs_GC_offline_xx_COPDD
operational
🔬 gas chromatograph, offline
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2012-01-01
| Canister sampling | Pumping |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Air flow | 100.0 mL/min |
| Time | 40.0 minutes |
| Canister type | Adsorption tubes |
| Air sampling volume | 4.0 litre |
| Sampling interval | 24.0 hours |
| Number of replicates | 1.0 |
| Storage time | 2.0 months |
▶ 🔧 Inlet System from 2012-01-01
| Measurement height above ground | 12.0 m |
| Measurement height above building | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 5.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Lower mesh size | 5.0 µm |
| Upper mesh size | 5.0 µm |
▶ ⚗️ GC System from 2012-01-01
| Instrument manufacturer | PerkinElmer |
| Instrument model | PerkinElmer Clarus 600 |
| Instrument serial number | 34033046 |
| First column | |
| Length | 60.0 m |
| Material | DB-5MS |
| Film thickness | 0.25 µm |
| Inner diameter | 250.0 µm |
▶ 📡 Detection from 2012-01-01
| Detection method | Mass spectrometry |
| Mass spectrometry | |
| Mass spectrometry manufacturer | PerkinElmer |
| Mass spectrometry model | PerkinElmer Clarus 600 |
| Type | Quadrupole |
| Tune freq | Monthly |
▶ 📐 Calibration from 2012-01-01
| Zero gas generation | Syn. Air supply |
| Calibration frequency | 1.0 weeks |
| Number of repetitions | 1.0 |
| Zero gas blank frequency | 1.0 days |
| Blank substraction | Applied |
| Linearity check frequency | 1.0 months |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2022_COPDD
Supplier:
NPL
Cylinder:
D933522
Valid: 2022-01-28 → 2027-01-27
▶ 🧪 Air Treatment from 2012-01-01
| Water removal | None |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | None |
| Particle removal | None |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 2012-01-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | alpha-pinene |
| 2 | benzene |
| 3 | ethylbenzene |
| 4 | limonene |
| 5 | m/p-xylenes |
| 6 | o-xylene |
| 7 | toluene |
| 8 | beta-pinene |