NMHCs_GC_offline_xx_KOS
installed
🔬 gas chromatograph, offline
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
| Canister sampling | Pumping |
| Pump | |
| Air flow | 4750.0 mL/min |
| Time | 2.0 minutes |
| Air sampling volume | 0.4 litre |
| Sampling interval | 72.0 hours |
| Canister volume | 1.5 litre |
| Canister pressure post | 2.0 bar |
▶ 🔧 Inlet System from 2026-03-04
| Measurement height above ground | 1.4 m |
| Distance from NOx inlet | 50.0 m |
| Distance from ozone inlet | 50.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 1.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Lower mesh size | 10.0 µm |
| Upper mesh size | 10.0 µm |
▶ ⚗️ GC System from 9999-01-01
| Instrument manufacturer | Agilent |
| First column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | Agilent J&W HP-AL/S |
| Film thickness | 8.0 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
| Second column | |
| Length | 60.0 m |
| Material | Agilent J&W HP-1 |
| Film thickness | 1.0 µm |
| Inner diameter | 250.0 µm |
▶ 📡 Detection from 9999-01-01
| Detection method | FID |
| System | |
| Detection system manufacturer | Agilent |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Zero gas generation | Other |
| Zero gas generation | cylinder gas N2 (6.0) |
| Calibration frequency | 3.0 months |
| Number of repetitions | 1.0 |
| Zero gas blank frequency | 1.0 days |
Calibration Certificates (2)
Name:
NPL_NMHC_2021_KOS
Supplier:
NPL
Cylinder:
D933541
Valid: 2021-11-23 → 2026-11-22
Name:
NPL_NMHC_2022_KOS
Supplier:
NPL
Cylinder:
D982552
Valid: 2022-06-22 → 2027-06-24
▶ 🧪 Air Treatment from 9999-01-01
| Water removal | None |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | None |
| Particle removal | PTFE (Teflon) |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 days |
▶ 🧬 Compounds from 9999-01-01
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #40 | scientist |
| User #43 | expert |
| User #42 | technician |
| User #34 | technician |