NO_CLD_xx_JFJ
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Ecophysics
📦 Ecophysics CLD89p
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 5.0 m |
| Distance from VOC inlet | 50.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PFA |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 10.0 °C |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ | ||||
| NO Calibration | |||||
| Type | Cylinder/Dilution | ||||
| Automation | Automatic | ||||
| Frequenzy | 1.0 days | ||||
| NO calibrator manufacturer | Breitfuss | ||||
| NO calibrator model | Breitfuss MKAL GPT | ||||
| NO calibrator serial number | |||||
Certificates
|
|||||
| NO2 calibration | ✗ | ||||
| Concentration | 5.0 µmol/mol | ||||
| Uncertainty | 0.05 µmol/mol | ||||
| Zero air | Zero Air generator | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #30 | scientist |