NOx_CLD_xx_KOS
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Teledyne
📦 Teledyne T200UP
S/N 212
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 3.5 m |
| Distance from VOC inlet | 0.05 m |
| Distance from condensables inlet | 1.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.05 m |
| Inlet tube material | Glass coated steel |
| Residence time | 1.0 s |
| Humidity/Temperature control | Temperature conditioning at 20 °C |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ | ||||
| NO Calibration | |||||
| Type | Cylinder/Dilution | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 6.0 months | ||||
| NO calibrator manufacturer | Horiba | ||||
| NO calibrator model | Horiba ASGU 364 | ||||
| NO calibrator serial number | HA0212 | ||||
Certificates
|
|||||
| NO2 calibration | ✓ | ||||
| NO2 Calibration | |||||
| Type | GPT | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 6.0 months | ||||
| NO2 calibrator manufacturer | Horiba | ||||
| NO2 calibrator model | Horiba ASGU 364 | ||||
| NO2 calibrator serial number | HA0212 | ||||
Certificates
|
|||||
| Concentration | 225.0 µmol/mol | ||||
| Uncertainty | 3.4 µmol/mol | ||||
| Interval | twice a year | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #42 | technician |
| User #41 | expert |
| User #34 | technician |