NOx_CLD_xx_CMN
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Teledyne
📦 Teledyne T200UP
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 8.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Teflon and Pyrex |
| Residence time | 2.5 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ | ||||
| NO Calibration | |||||
| Type | GPT | ||||
| Automation | Automatic | ||||
| Frequenzy | 7.0 days | ||||
| NO calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific | ||||
| NO calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i | ||||
| NO calibrator serial number | |||||
Certificates
|
|||||
| NO2 calibration | ✓ | ||||
| NO2 Calibration | |||||
| Type | GPT | ||||
| Automation | Automatic | ||||
| Frequenzy | 7.0 days | ||||
| NO2 calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific | ||||
| NO2 calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i | ||||
| NO2 calibrator serial number | |||||
Certificates
|
|||||
| Concentration | 5.0 µmol/mol | ||||
| Uncertainty | 0.05 µmol/mol | ||||
| Interval | 95% | ||||
| Zero air | Zero Air generator | ||||
| Zero air manufacturer | Thermo Fisher Scientific | ||||
| Zero air model | Thermo Fischer Scientific 1160 | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✓ |
| Select if other | Automatic procedures for both operations |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |