NOx_CLD_photolytic_COPDD
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Teledyne
📦 Teledyne T200UP
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 12.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 2.0 s |
| Humidity/Temperature control | Temperature conditioning at 20 °C |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ |
| NO Calibration | |
| Type | Cylinder/Dilution |
| Automation | Manual |
| Frequenzy | 1.0 months |
| NO calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific |
| NO calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i |
|
Certificates |
|
| NO2 calibration | ✓ |
| NO2 Calibration | |
| Type | GPT |
| Automation | Manual |
| Frequenzy | 1.0 months |
| NO2 calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific |
| NO2 calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i |
|
Certificates |
|
| Concentration | 5013.0 µmol/mol |
| Uncertainty | 100.0 µmol/mol |
| Interval | 2% |
| Zero air | Zero Air generator |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✓ |
| Select if other | Outlier detection |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 weeks |