NOx_CLD_305400-Noxy_CVO
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Air Quality Design
S/N 305400-Noxy
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 7.5 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | 13 m of 40 mm diameter heated glass folllowed by 2 m 1/4" PTFE |
| Residence time | 3.3 s |
| Humidity/Temperature control | Nafion dryer |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 40.0 °C |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 1.2 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ |
| NO Calibration | |
| Type | Spiking |
| Automation | Automatic |
| Frequenzy | 61.0 hours |
| NO calibrator manufacturer | Air Quality Design |
| NO calibrator model | Air Quality Design CLD |
| NO calibrator serial number | 305400-Noxy |
|
Certificates |
|
| NO2 calibration | ✓ |
| NO2 Calibration | |
| Type | GPT |
| Automation | Automatic |
| Frequenzy | 61.0 hours |
| NO2 calibrator manufacturer | Air Quality Design |
| NO2 calibrator model | Air Quality Design CLD |
| NO2 calibrator serial number | 305400-Noxy |
|
Certificates |
|
| Concentration | 5.17 µmol/mol |
| Zero air | Zero Air generator |
| Zero air manufacturer | Ecophysics |
| Zero air model | Ecophysics PAG003 |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |