NO2_CAPS_376_BRM
operational
🔬 cavity attenuated phase shift spectrometer
🏭 Teledyne
📦 Teledyne T500U
S/N 146
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 5.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from condensables inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 2.6 s |
| Humidity/Temperature control | None |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | Other |
| Filter material | instrument internal |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✗ | ||||
| NO2 calibration | ✓ | ||||
| NO2 Calibration | |||||
| Type | Cylinder/Dilution | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 4.0 weeks | ||||
| NO2 calibrator manufacturer | Horiba | ||||
| NO2 calibrator model | Horiba APMC-370 | ||||
| NO2 calibrator serial number | 904635 | ||||
Certificates
|
|||||
| Concentration | 20.07 µmol/mol | ||||
| Uncertainty | 0.1 µmol/mol | ||||
| Interval | not available | ||||
| Zero air | Zero Air generator | ||||
| Zero air manufacturer | undefined | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 2.0 weeks |