NO_CLD_1201257467_BRM
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Thermo Fisher Scientific
📦 Thermo 42i-TL
S/N 1201257467
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 5.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from condensables inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 3.1 s |
| Humidity/Temperature control | None |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ | ||||
| NO Calibration | |||||
| Type | Cylinder/Dilution | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 4.0 weeks | ||||
| NO calibrator manufacturer | Horiba | ||||
| NO calibrator model | Horiba APMC-370 | ||||
| NO calibrator serial number | 904475 | ||||
Certificates
|
|||||
| NO2 calibration | ✗ | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 2.0 weeks |