NOx_CAPS_113_WAL
operational
🔬 cavity attenuated phase shift spectrometer
🏭 Envea
📦 Envea AC32M
S/N 113
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 7.02 m |
| Distance from VOC inlet | 0.5 m |
| Distance from ozone inlet | 0.1 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | PFA /Stainless steel |
| Residence time | 2.0 s |
| Humidity/Temperature control | Temperature controlled |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 25.0 °C |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✗ | ||||
| NO2 calibration | ✓ | ||||
| NO2 Calibration | |||||
| Type | GPT | ||||
| Automation | Automatic | ||||
| Frequenzy | 25.0 hours | ||||
| NO2 calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific | ||||
| NO2 calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i | ||||
| NO2 calibrator serial number | 0714121941 | ||||
Certificates
|
|||||
| Concentration | 0.15 µmol/mol | ||||
| Zero air | Zero Air generator | ||||
| Zero air manufacturer | Breitfuss | ||||
| Zero air model | Breitfuss NBS Kompakt | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |