NOx_CLD_0714121937_SMU
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Thermo Fisher Scientific
📦 Thermo 42i-TL
S/N 0714121937
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 18.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.55 m |
| Distance from ozone inlet | 0.1 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | PFA/stainless steel |
| Residence time | 2.0 s |
| Humidity/Temperature control | Temperature controlled |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 25.0 °C |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ |
| NO Calibration | |
| Type | Permeation |
| Automation | Automatic |
| Frequenzy | 25.0 hours |
| NO calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific |
| NO calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i |
| NO calibrator serial number | 0714121940 |
|
Certificates |
|
| NO2 calibration | ✓ |
| NO2 Calibration | |
| Type | GPT |
| Automation | Manual |
| Frequenzy | 1.0 months |
| NO2 calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific |
| NO2 calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i |
| NO2 calibrator serial number | 0714121940 |
|
Certificates |
|
| Concentration | 10.03 µmol/mol |
| Uncertainty | 0.2 µmol/mol |
| Zero air | Zero Air generator |
| Zero air manufacturer | Breitfuss |
| Zero air model | Breitfuss NBS Kompakt |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |