NOx_CLD_56_SIRTA
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Teledyne
📦 Teledyne T200UP
S/N 56
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 10.0 m |
| Measurement height above building | 1.5 m |
| Distance from VOC inlet | 0.65 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 3.33 s |
| Humidity/Temperature control | Nafion dryer |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 21.0 °C |
| Filter inlet material | Other |
| Filter material | 47 mm filter membrane- 1-2 micron |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ | ||||
| NO Calibration | |||||
| Type | Cylinder/Dilution | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 1.0 months | ||||
| NO calibrator manufacturer | Teledyne | ||||
| NO calibrator model | Teledyne T700U | ||||
| NO calibrator serial number | 86 | ||||
Certificates
|
|||||
| NO2 calibration | ✓ | ||||
| NO2 Calibration | |||||
| Type | GPT | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 3.0 months | ||||
| NO2 calibrator manufacturer | Teledyne | ||||
| NO2 calibrator model | Teledyne T700U | ||||
| NO2 calibrator serial number | 86 | ||||
Certificates
|
|||||
| Concentration | 10.0 µmol/mol | ||||
| Uncertainty | 0.06 µmol/mol | ||||
| Interval | 95% | ||||
| Zero air | Zero Air generator | ||||
| Zero air manufacturer | Teledyne | ||||
| Zero air model | Teledyne 701H | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |