NOx_CLD_xx_SMR
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Thermo Fisher Scientific
📦 Thermo 42i-TL
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 34.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from condensables inlet | 5.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 36.0 s |
| Humidity/Temperature control | Other |
| Humidity/Temperature control | Outdoors inlet + line heated at 5 C above air temperature; Indoors passive heating from atmospheric to lab temperature |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 5.0 °C |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ | ||||
| NO Calibration | |||||
| Type | Other | ||||
| Type if other | NO from cylinder; NO2 generated via GPT of a 50 ppm NO standard in excess of O3 | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 180.0 days | ||||
| NO calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific | ||||
| NO calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i | ||||
Certificates
|
|||||
| NO2 calibration | ✓ | ||||
| NO2 Calibration | |||||
| Type | GPT | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 180.0 days | ||||
| NO2 calibrator manufacturer | Thermo Fisher Scientific | ||||
| NO2 calibrator model | Thermo Fischer Scientific 146-i | ||||
Certificates
|
|||||
| Concentration | 1.04 µmol/mol | ||||
| Uncertainty | 0.01 µmol/mol | ||||
| Interval | 95% | ||||
| Zero air | Zero Air generator | ||||
| Zero air manufacturer | undefined | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |