NOx_ICAD_xx_PAS
under construction
🔬 iterative cavity-enhanced differential optical absorption spectrometer
🏭 Airyx
📦 Airyx 200DL-M
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 7.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Stainless steel/Silco steel |
| Residence time | 2.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | None |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✗ |
| NO2 calibration | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |