NMHCs_GC_online_CN17373012_BRM
operational
🔬 gas chromatograph, online
×
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2018-01-01
| Sample air flow | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Air flow | 42.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 2018-01-01
| Measurement height above ground | 5.0 m |
| Measurement height above building | 1.5 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from condensables inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | (Ematal) anodized aluminum followed by a glas manifold, from there a PFA tubing is conencted to the sampler and GC FID. |
| Residence time | 7.94 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 21.0 °C |
| Filter inlet material | Other |
| Filter material | Stainless steel with silconert coating |
| Lower mesh size | 0.5 µm |
| Upper mesh size | 0.5 µm |
▶ ⚗️ GC System from 2025-02-04
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 7890B |
| Instrument serial number | CN17373012 |
| First column | |
| Length | 30.0 m |
| Material | Agilent 15-4912 GS-OXYPLOT |
| Film thickness | 10.0 µm |
| Inner diameter | 530.0 µm |
| Second column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | CP-AL2O3/Na2SO4 |
| Film thickness | 10.0 µm |
| Inner diameter | 530.0 µm |
▶ 📡 Detection from 2025-02-04
| Detection method | FID |
| System | |
| Detection system manufacturer | Agilent |
| Detection system model | Agilent 7890B |
| Detection system serial number | CN17373012 |
▶ 🌬️ Air Sampling from 2018-01-01
| Air sampling technique | Concentrating on adsorbents |
| Concentrating on adsorbents | |
| Adsorption temperature | -30.0 °C |
| Desorption temperature | 280.0 °C |
| Air sampling system manufacturer | Markes |
| Air sampling system model | Markes UNITY 2 |
| Sampling system serial number | GB00W50006 |
| Air sampling duration | 20.0 min |
| Air sampling volume | 0.504 L |
▶ 📐 Calibration from 2018-01-01
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | Parker TOC-1250-220 |
| Catalyst temperature | 300.0 °C |
| Calibration frequency | 1.0 months |
| Zero gas blank frequency | 1.0 months |
| Blank substraction | Applied |
Calibration Certificates (2)
Name:
NPL_NMHCs_2015_BRM
Supplier:
NPL
Cylinder:
D38 6648
Valid: 2015-12-11 → 2017-12-10
Name:
NPL_NMHCs_2024_BRM
Supplier:
NPL
Cylinder:
D217055
Valid: 2024-07-15 → 2029-07-14
▶ 🧪 Air Treatment from 2018-01-01
| Water removal | Other |
| Water removal | custom built -43°C coldfinger water trap |
| CO2 removal | None |
| Particle removal | Other |
| Particle removal | Silconert Swagelok 0.5um filter |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 2.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 2018-01-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | ethane |
| 2 | ethene |
| 3 | propane |
| 4 | propene |
| 5 | 2-methyl-propane |
| 6 | n-butane |
| 7 | ethyne |
| 8 | 2-methylbutane |
| 9 | n-pentane |
| 10 | isohexanes |
| 11 | n-hexane |
| 12 | isoprene |
| 13 | isoheptanes |
| 14 | benzene |
| 15 | toluene |
| 16 | ethylbenzene |
| 17 | m/p-xylenes |
| 18 | o-xylene |
| 19 | acetaldehyde |
| 20 | methanol |
| 21 | ethanol |
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #21 | expert |
| User #12 | scientist |
| User #29 | technician |