NOx_CLD_xx_PAS
operational
🔬 chemiluminescence detector
🏭 Thermo Fisher Scientific
📦 Thermo 42i-TL
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 7.0 m |
| Distance from VOC inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Stainless steel/Silco steel |
| Residence time | 2.0 s |
| Humidity/Temperature control | None |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | None |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✓ | ||||
| NO Calibration | |||||
| Type | Cylinder/Dilution | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 120.0 days | ||||
| NO calibrator manufacturer | LNI | ||||
| NO calibrator model | LNI Sonimix 3012 | ||||
Certificates
|
|||||
| NO2 calibration | ✓ | ||||
| NO2 Calibration | |||||
| Type | GPT | ||||
| Automation | Manual | ||||
| Frequenzy | 12.0 months | ||||
| NO2 calibrator manufacturer | LNI | ||||
| NO2 calibrator model | LNI Sonimix 3012 | ||||
Certificates
|
|||||
| Concentration | 15.06 µmol/mol | ||||
| Zero air | Zero Air generator | ||||
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |