NMHCs_GC_online_xx_COPDD
operational
🔬 gas chromatograph, online
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2024-09-01
| Sample air flow | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Air flow | 100.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 2024-09-01
| Measurement height above ground | 12.0 m |
| Measurement height above building | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 5.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Lower mesh size | 5.0 µm |
▶ ⚗️ GC System from 2024-09-01
| Instrument manufacturer | Chromatotec |
| First column | |
| Material | AL2O3/Na2SO4 |
▶ 📡 Detection from 2024-09-01
| Detection method | FID |
| System | |
| Detection system manufacturer | Chromatotec |
▶ 🌬️ Air Sampling from 2024-09-01
| Air sampling technique | Concentrating on adsorbents |
| Concentrating on adsorbents | |
| Adsorption material | active charcoal |
| Adsorption temperature | -15.0 °C |
| Air sampling system manufacturer | Chromatotec |
| Sampling system serial number | C2-C6 |
| Sampling interval | 60.0 min |
| Air sampling duration | 10.0 min |
| Air sampling volume | 0.24 L |
▶ 📐 Calibration from 2024-09-01
| Zero gas generation | Syn. Air supply |
| Calibration frequency | 1.0 days |
| Number of repetitions | 1.0 |
| Blank substraction | Applied |
| Linearity check frequency | 1.0 months |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2022_COPDD
Supplier:
NPL
Cylinder:
D933522
Valid: 2022-01-28 → 2027-01-27
Applied: 2024-09-01 → ?
▶ 🧪 Air Treatment from 2024-09-01
| Water removal | Nafion |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | Cartridges/filler material |
| Cartridges filter | KI/Cu |
| Particle removal | PTFE (Teflon) |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 2024-09-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | propane |
| 2 | propene |
| 3 | 2-methyl-propane |
| 4 | n-butane |
| 5 | 1-butene |
| 6 | isoprene |
| 7 | benzene |
| 8 | n-pentane |
| 9 | 2-methylbutane |