NMHCs_GC_online_CN12191070_CVO
operational
🔬 gas chromatograph, online
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
| Sample air flow | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Air flow | 28.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 7.5 m |
| Measurement height above building | 5.7 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | 13 m of 40 mm diameter heated glass folllowed by 2 m 1/4" PTFE |
| Residence time | 3.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 40.0 °C |
| Filter inlet material | Stainless steel |
| Lower mesh size | 2.0 µm |
| Upper mesh size | 2.0 µm |
▶ ⚗️ GC System from 9999-01-01
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 7890A |
| Instrument serial number | CN12191070 |
| First column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | Alumina PLOT |
| Film thickness | 10.0 µm |
| Inner diameter | 530.0 µm |
| Second column | |
| Length | 60.0 m |
| Material | StabilWax |
| Film thickness | 1.5 µm |
| Inner diameter | 530.0 µm |
▶ 📡 Detection from 9999-01-01
| Detection method | FID |
| System | |
| Detection system manufacturer | Agilent |
| Detection system model | Agilent 7890A |
| Detection system serial number | CN12191070 |
▶ 🌬️ Air Sampling from 9999-01-01
| Air sampling technique | Concentrating on adsorbents |
| Concentrating on adsorbents | |
| Adsorption material | Markes International Ozone Precursor Trap |
| Adsorption temperature | -30.0 °C |
| Desorption temperature | 300.0 °C |
| Air sampling system manufacturer | Markes |
| Air sampling system model | Markes UNITY 2 |
| Sampling system serial number | U21811 (Unity2) and CIA8 -10183 (CIA8) |
| Air sampling duration | 40.0 min |
| Air sampling volume | 1.1 L |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Zero gas generation | Other |
| Zero gas generation | TOC-625 Prker hannafin filtration |
| Calibration frequency | 1.0 months |
| Zero gas blank frequency | 1.0 months |
| Blank substraction | Applied |
| Linearity check frequency | 4.0 hours |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2021_CVO
Supplier:
NPL
Cylinder:
D933520
Valid: 2021-11-04 → 2025-11-03
▶ 🧪 Air Treatment from 9999-01-01
| Water removal | Cryotrap |
| CO2 removal | None |
| Particle removal | Stainless steel screen |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 9999-01-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | 2-methylbutane |
| 2 | 2-methyl-propane |
| 3 | benzene |
| 4 | ethane |
| 5 | ethene |
| 6 | ethyne |
| 7 | isoprene |
| 8 | n-butane |
| 9 | n-pentane |
| 10 | propane |
| 11 | propene |
| 12 | toluene |