NMHCs_GC_online_Medusa_CMN
operational
🔬 gas chromatograph, online
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
| Sample air flow | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Pump model | KNF N86 |
| Air flow | 100.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 2.0 m |
| Measurement height above building | 7.0 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | composed inlet: 1 m of Pyrex (main inlet for all the instruments) then SS tube |
| Residence time | 6.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 20.0 °C |
| Filter inlet material | Stainless steel |
| Lower mesh size | 7.0 µm |
| Upper mesh size | 7.0 µm |
▶ ⚗️ GC System from 9999-01-01
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 7890A |
| First column | |
| Length | 25.0 m |
| Material | PoraBond Q (styrene-divinylbenzene polymer) |
| Film thickness | 5.0 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
▶ 📡 Detection from 9999-01-01
| Detection method | Mass spectrometry |
| Mass spectrometry | |
| Mass spectrometry manufacturer | Agilent |
| Mass spectrometry model | Agilent 5977B |
| Type | Quadrupole |
| Tune freq | Monthly |
▶ 🌬️ Air Sampling from 9999-01-01
| Air sampling technique | Concentrating on adsorbents |
| Concentrating on adsorbents | |
| Adsorption material | Hayesep-D |
| Adsorption temperature | -160.0 °C |
| Desorption temperature | 110.0 °C |
| Air sampling duration | 20.0 min |
| Air sampling volume | 2.0 L |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst temperature | 400.0 °C |
| Calibration frequency | 1.0 months |
| Zero gas blank frequency | 1.0 weeks |
| Blank substraction | Applied |
| Linearity check frequency | 12.0 months |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2014_CMN
Supplier:
NPL
Cylinder:
D99 4206
Valid: 2014-03-11 → 2016-03-10
▶ 🧪 Air Treatment from 9999-01-01
| Water removal | Nafion |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | None |
| Particle removal | Stainless steel screen |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |