NMHCs_GC_online_biogenicVOCs_HPB
operational
🔬 gas chromatograph, online
×
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 9999-01-01
| Pump | |
| Air flow | 80.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Measurement height above ground | 17.0 m |
| Measurement height above building | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 6.0 m |
| Distance from condensables inlet | 5.0 m |
| Distance from ozone inlet | 6.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Highflow glass manifold (ID ~4cm, ~12m/s) into the laboratory from there heated treated stainless steel 1/16" (~80ml/min) |
| Residence time | 2.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 50.0 °C |
| Filter inlet material | None |
▶ ⚗️ GC System from 9999-01-01
| First column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | BPX-5 |
| Film thickness | 0.5 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
▶ 📡 Detection from 9999-01-01
| Detection method | FID-MS |
| System | |
| Detection system manufacturer | Agilent |
| Detection system model | Agilent 5975B inert XL |
| Mass spectrometry | |
▶ 🌬️ Air Sampling from 9999-01-01
| Air sampling technique | Concentrating on adsorbents |
| Concentrating on adsorbents | |
| Adsorption material | self-filled treated stainless steel tube (Markes) or glass (Supelco) filled with Tenax TA (~150mg) and CarbopackX (~200mg) |
| Adsorption temperature | 30.0 °C |
| Desorption temperature | 200.0 °C |
| Air sampling system manufacturer | DWD |
| Air sampling system model | DWD custom-made |
| Air sampling duration | 20.0 min |
| Air sampling volume | 1.5 L |
▶ 📐 Calibration from 9999-01-01
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | Customade PD/PT catalyst |
| Catalyst temperature | 400.0 °C |
| Calibration frequency | 1.0 days |
| Zero gas blank frequency | 1.0 weeks |
| Blank substraction | Applied |
| Linearity check frequency | 1.0 months |
Calibration Certificates (2)
Name:
NIST_Monoterpenes_2024_HPB
Supplier:
NIST
Valid: 2024-03-15 → 2027-03-14
Name:
NPL_NMHCs_2012_HPB
Supplier:
NPL
Cylinder:
D91 0379
Valid: 2012-11-14 → 2014-11-13
▶ 🧪 Air Treatment from 9999-01-01
| Water removal | Ab-/Adsorbent type |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | Cartridges/filler material |
| Cartridges filter | Na2SO3 |
| Particle removal | PTFE (Teflon) |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |