OVOCs_PTR_P4Q_374_VOCUS_S_PTR_Taunus
Petra
operational
🔬 proton transfer mass spectrometer
🏭 TOFwerk
📦 TOFwerk Vocus PTR-S-TOF
S/N 910.34.1232
×
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2026-01-28
| Sample flow type | Pumping |
| Sample flow rate | 2000.0 mL/min |
| Air flow | 135.0 mL/min |
| Residence | 1.0 s |
▶ 🔧 Inlet System from 2026-03-04
| Measurement height above ground | 8.85 m |
| Measurement height above building | 2.15 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from condensables inlet | 4.95 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Distance from gc inlet | 5.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | PFA |
| Residence time | 2.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 40.0 °C |
| Filter inlet material | None |
| Oxidant removal | None |
▶ 📐 Calibration from 2026-03-04
| Calibration unit | |
| Ecu system | Integrated in the PTR instrument |
| Integrated | |
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | VOCUS ZAG |
| Catalyst temperature | 400.0 °C |
| Zero gas blank frequency | 24.0 hours |
| Calibration frequency | 2.0 weeks |
| Linearity check frequency | 1.0 months |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 2026-03-04
| # | Name |
|---|---|
| 1 | C8-aromatics |
| 2 | toluene |
| 3 | C9-aromatics |
| 4 | benzene |
| 5 | isoprene |
| 6 | monoterpenes |
| 7 | methyl ethyl ketone |
| 8 | acetaldehyde |
| 9 | acetonitrile |
| 10 | acetone |
| 11 | methanol |
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #26 | scientist |
| User #31 | scientist |