NMHCs_GC_online_VarianGC-3800-FID_HPB
Varian_GC-3800-FID_HPB_C2-C8-hydrocarb
operational
🔬 gas chromatograph, online
×
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 1998-01-01
| Sample air flow | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Air flow | 50.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 2001-05-01
| Measurement height above ground | 17.0 m |
| Measurement height above building | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 6.0 m |
| Distance from condensables inlet | 5.0 m |
| Distance from ozone inlet | 6.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Highflow glass manifold (ID ~4cm, ~12m/s) into the laboratory from there treated stainless steel 1/16" (~50ml/min) |
| Residence time | 2.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | None |
▶ ⚗️ GC System from 2008-02-01
| Instrument manufacturer | Varian |
| Instrument model | Varian CP 3800 |
| Instrument serial number | 104633 |
| First column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | Al3O2 |
| Film thickness | 10.0 µm |
| Inner diameter | 530.0 µm |
▶ 📡 Detection from 1998-01-01
| Detection method | FID |
| System | |
| Detection system manufacturer | Varian |
▶ 🌬️ Air Sampling from 1998-01-01
| Air sampling technique | Other |
| Air sampling technique if other | sampling on LN2 cooled glass beads in 1/8" tubing @ -180°C |
| Air sampling system manufacturer | DWD |
| Air sampling system model | DWD custom-made |
| Air sampling duration | 15.0 min |
| Air sampling volume | 0.75 L |
▶ 📐 Calibration from 1998-01-01
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | Custom-made PD/PT catalyst |
| Catalyst temperature | 400.0 °C |
| Calibration frequency | 2.0 weeks |
| Number of repetitions | 3.0 |
| Zero gas blank frequency | 1.0 weeks |
| Blank substraction | Applied |
Calibration Certificates (2)
Name:
NPL_NMHCs_2012_HPB
Supplier:
NPL
Cylinder:
D91 0379
Valid: 2012-11-14 → 2014-11-13
Applied: 2013-01-01 → 2024-12-31
Name:
NPL_NMHCs_2024_HPB
Supplier:
NPL
Cylinder:
D217056
Valid: 2024-07-05 → 2029-07-04
Applied: 2025-01-01 → 2026-05-19
▶ 🧪 Air Treatment from 1998-01-01
| Water removal | Cryotrap |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | Cartridges/filler material |
| Cartridges filter | Na2S2O3 |
| Particle removal | PTFE (Teflon) |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✓ |
| Select if other | Check of time series of retention times and peak width (excel), Check of time series of target gases |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 days |
▶ 🧬 Compounds from 1998-01-01
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #14 | scientist |
| User #11 | technician |
| User #11 | technician |
| User #11 | – |