NMHCs_GC_offline_CN2127A090_IMT-NE
GC Terpenes
operational
🔬 gas chromatograph, offline
▶ 💨 Sample from 2023-11-01
| Canister sampling | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Pump model | KNF N86 laboport |
| Air flow | 50.0 mL/min |
| Time | 10.0 minutes |
| Canister type | Electropolished stainless steel canisters |
| Air sampling volume | 0.5 litre |
| Sampling interval | 1.1667 hours |
| Canister volume | 6.0 litre |
| Canister pressure pre | 0.0 bar |
| Canister pressure post | -0.1 bar |
| Number of replicates | 2.0 |
| Storage time | 21.0 days |
▶ 🔧 Inlet System from 2023-11-01
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Silcosteel |
| Inlet line heating | ✗ |
▶ ⚗️ GC System from 2023-11-01
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 8890 |
| Instrument serial number | CN2127A090 |
| First column | |
| Length | 30.0 m |
| Material | HP5 MS |
| Film thickness | 0.25 µm |
| Inner diameter | 250.0 µm |
| Second column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | CP-Al2O3/Na2SO4 |
| Film thickness | 5.0 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
▶ 📡 Detection from 2023-11-01
| Detection method | FID-MS |
| System | |
| Detection system manufacturer | Agilent |
| Detection system model | Agilent 5977B |
| Mass spectrometry | |
| Mass spectrometry manufacturer | Agilent |
| Mass spectrometry serial number | US2124M011 |
▶ 📐 Calibration from 2023-11-01
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | Pt catalyst |
| Catalyst temperature | 420.0 °C |
| Number of repetitions | 6.0 |
| Blank substraction | Applied |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2022_IMT-NE
Supplier:
NPL
Cylinder:
D982551
Valid: 2022-06-10 → 2023-06-09
▶ 🧪 Air Treatment from 2023-11-01
| Water removal | Ab-/Adsorbent type |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
▶ 🧬 Compounds from 2023-11-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | ethane |
| 2 | propane |
| 3 | n-butane |
| 4 | 2-methylbutane |
| 5 | n-pentane |
| 6 | n-hexane |
| 7 | ethene |
| 8 | propene |
| 9 | ethyne |
| 10 | (E)-2-butene |
| 11 | 1-butene |
| 12 | (Z)-2-butene |
| 13 | 1,3-butadiene |
| 14 | (2Z)-2-pentene |
| 15 | (2E)-2-pentene |
| 16 | 1-pentene |
| 17 | 2-methylpentane |
| 18 | isoprene |
| 19 | benzene |
| 20 | n-heptane |
| 21 | 2,2,4-trimethylpentane |
| 22 | n-octane |
| 23 | toluene |
| 24 | ethylbenzene |
| 25 | m/p-xylenes |
| 26 | o-xylene |
| 27 | acetaldehyde |
| 28 | alpha-pinene |
| 29 | 3-carene |
| 30 | limonene |
| 31 | eucalyptol |
| 32 | camphene |
| 33 | beta-pinene |
| 34 | alpha-terpinene |
| 35 | p-cymene |