NMHCs_GC_offline_CN2350A157_IMT-NE
GC COVO
operational
🔬 gas chromatograph, offline
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2024-05-02
| Canister sampling | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Pump model | KNF N87TT 9E |
| Air flow | 18.0 mL/min |
| Time | 45.0 minutes |
| Canister type | Electropolished stainless steel canisters |
| Air sampling volume | 0.81 litre |
| Sampling interval | 1.5 hours |
| Canister volume | 6.0 litre |
| Canister pressure pre | 0.0 bar |
| Canister pressure post | -0.13 bar |
| Number of replicates | 1.0 |
| Storage time | 21.0 days |
▶ 🔧 Inlet System from 2024-05-02
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | sulfinert-treated stainless steel line |
| Inlet line heating | ✗ |
▶ ⚗️ GC System from 2024-05-02
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 8890 |
| Instrument serial number | CN2350A157 |
| First column | |
| Length | 10.0 m |
| Material | GS-Oxyplot |
| Film thickness | 10.0 µm |
| Inner diameter | 530.0 µm |
| Second column | |
| Length | 50.0 m |
| Material | CP-Al2O3Na2SO4 |
| Film thickness | 10.0 µm |
| Inner diameter | 530.0 µm |
▶ 📡 Detection from 2024-05-02
| Detection method | FID |
| System | |
▶ 📐 Calibration from 2024-05-02
| Zero gas generation | Catalyst |
| Zero gas generation if catalyst | |
| Catalyst type | Pt catalyst |
| Catalyst temperature | 420.0 °C |
| Number of repetitions | 5.0 |
| Blank substraction | Applied |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2022_IMT-NE
Supplier:
NPL
Cylinder:
D982551
Valid: 2022-06-10 → 2023-06-09
▶ 🧪 Air Treatment from 2024-05-02
| Water removal | Ab-/Adsorbent type |
| Oxidant removal | Cartridges/filler material |
| Cartridges filter | KI/Cu |
| Particle removal | Stainless steel screen |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
|
Databases |
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
▶ 🧬 Compounds from 2024-05-02
| # | Name |
|---|---|
| 1 | ethane |
| 2 | propane |
| 3 | n-butane |
| 4 | 2-methylbutane |
| 5 | n-pentane |
| 6 | n-hexane |
| 7 | ethene |
| 8 | propene |
| 9 | ethyne |
| 10 | (E)-2-butene |
| 11 | 1-butene |
| 12 | (Z)-2-butene |
| 13 | 1,3-butadiene |
| 14 | (2Z)-2-pentene |
| 15 | (2E)-2-pentene |
| 16 | 1-pentene |
| 17 | 2-methylpentane |
| 18 | isoprene |
| 19 | benzene |
| 20 | n-heptane |
| 21 | 2,2,4-trimethylpentane |
| 22 | n-octane |
| 23 | toluene |
| 24 | ethylbenzene |
| 25 | m/p-xylenes |
| 26 | o-xylene |
| 27 | methacrolein |
| 28 | acetone |
| 29 | methyl vinyl ketone |
| 30 | methyl ethyl ketone |
| 31 | ethanol |
| 32 | 2-propanol |
| 33 | acetaldehyde |