NMHCs_GC_online_Medusa25_Taunus
operational
🔬 gas chromatograph, online
×
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2023-02-05
| Sample air flow | Pumping |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Pump model | KNF N86KNE |
| Air flow | 100.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 2023-01-01
| Measurement height above ground | 12.0 m |
| Measurement height above building | 4.5 m |
| Distance from NOx inlet | 5.0 m |
| Distance from condensables inlet | 9.6 m |
| Distance from ozone inlet | 5.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | stainless steel |
| Residence time | 9.0 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | Stainless steel |
| Lower mesh size | 0.0 µm |
| Upper mesh size | 40.0 µm |
▶ ⚗️ GC System from 2023-02-05
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 7890B |
| Instrument serial number | CN13513019 |
| First column | |
| Length | 60.0 m |
| Material | GS GasPro |
| Film thickness | 0.0 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
| Second column | |
| Length | 25.0 m |
| Material | PoraBond Q |
| Film thickness | 5.0 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
▶ 📡 Detection from 2023-02-05
| Detection method | Mass spectrometry |
| Mass spectrometry | |
| Mass spectrometry manufacturer | Agilent |
| Mass spectrometry model | Agilent 5977B |
| Mass spectrometry serial number | US2226M041 |
| Type | Quadropole |
| Tune freq | Monthly |
▶ 🌬️ Air Sampling from 2023-02-05
| Air sampling technique | Concentrating on adsorbents |
| Concentrating on adsorbents | |
| Adsorption material | Hayesep |
| Adsorption temperature | -160.0 °C |
| Desorption temperature | 110.0 °C |
| Air sampling system manufacturer | Markes |
| Air sampling system model | Markes Medusa |
| Sampling system serial number | ME101025-1 |
| Sampling interval | 1.5 hours |
| Air sampling duration | 20.0 min |
| Air sampling volume | 2.0 L |
▶ 📐 Calibration from 2023-02-05
| Zero gas generation | N/A |
| Calibration frequency | 3.0 hours |
| Number of repetitions | 1.0 |
| Zero gas blank frequency | 1.0 weeks |
| Blank substraction | Applied |
| Linearity check frequency | 0.0 months |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_Taunus
Supplier:
NPL
Cylinder:
D982573
Valid: 2022-03-02 → 2024-03-02
Applied: 2023-02-05 → ?
▶ 🧪 Air Treatment from 2023-02-05
| Water removal | Nafion |
| CO2 removal | None |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✓ |
| Select if other | QA/QC following AGAGE protocols using GCWerks software |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 2023-02-05
| # | Name |
|---|---|
| 1 | ethyne |
| 2 | ethane |
| 3 | propane |
| 4 | 2-methyl-propane |
| 5 | n-butane |
| 6 | 2-methylbutane |
| 7 | n-pentane |
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #24 | expert |
| User #23 | expert |