Condensables_CI-APi-TOF_xx_EUPHORE
operational
🔬 chemical ionization-atmospheric pressure interface-time of flight mass spectrometer
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System from 9999-01-01
| Applied until | 9999-01-01 00:00:00 |
| Measurement height above ground | 0.2 m |
| Distance from NOx inlet | 1.5 m |
| Distance from VOC inlet | 1.5 m |
| Distance from ozone inlet | 2.0 m |
| Inlet tube material | PTFE |
| Residence time | 1.7 s |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | None |
▶ 📐 Calibration
| Method | Injections into chamber |
| Frequency | When needed |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✗ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 days |