NO2_CAPS_xx_EUPHORE
operational
🔬 cavity attenuated phase shift spectrometer
🏭 Teledyne
📦 Teledyne T500U
▶ 📝 Description
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 1.0 m |
| Distance from VOC inlet | 2.0 m |
| Distance from condensables inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | PTFE (Teflon) |
| Residence time | 8.0 s |
| Humidity/Temperature control | Humidification with temperature condition at ambient |
| Inlet line heating | ✗ |
| Filter inlet material | PTFE (Teflon) |
| Inlet filter mesh size | 5.0 µm |
▶ 📐 Calibration
| NO calibration | ✗ |
| NO2 calibration | ✗ |
| Concentration | 20.0 µmol/mol |
| Zero air | Cylinder |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 days |