NMHCs_GC_online_xx_EUPHORE
installed
🔬 gas chromatograph, online
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample
| Sample air flow | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Air flow | 10.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System
| Measurement height above ground | 2.0 m |
| Distance from NOx inlet | 3.0 m |
| Distance from ozone inlet | 3.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | stainless steel |
| Residence time | 3.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 80.0 °C |
| Filter inlet material | None |
▶ ⚗️ GC System
| Instrument manufacturer | Agilent |
| First column | |
| Length | 30.0 m |
| Material | DB 5 |
| Film thickness | 250.0 µm |
| Inner diameter | 250.0 µm |
▶ 📡 Detection
| Detection method | Mass spectrometry |
| Mass spectrometry | |
| Mass spectrometry manufacturer | Agilent |
▶ 🌬️ Air Sampling
| Air sampling technique | Other |
| Air sampling technique if other | SPME |
▶ 📐 Calibration
| Zero gas generation | Syn. Air supply |
| Zero gas blank frequency | 1.0 days |
▶ 🧪 Air Treatment
| Water removal | None |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | None |
| Particle removal | None |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds
| # | Name |
|---|---|
| 1 | ethane |
| 2 | propane |
| 3 | n-butane |
| 4 | n-pentane |
| 5 | n-hexane |
| 6 | n-heptane |