OVOCs_PTR_xx_EUPHORE
operational
🔬 proton transfer mass spectrometer
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2026-04-27
| Air flow | 50.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 2026-04-27
| Measurement height above ground | 0.2 m |
| Distance from NOx inlet | 4.0 m |
| Distance from condensables inlet | 3.0 m |
| Distance from ozone inlet | 4.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | Stainless steel |
| Residence time | 25.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 60.0 °C |
| Filter inlet material | Nylon |
| Lower mesh size | 0.22 µm |
| Upper mesh size | 0.22 µm |
| Oxidant removal | None |
▶ 📐 Calibration from 2026-04-27
| Calibration unit | |
| Zero gas generation | Syn. Air supply |
| Zero gas blank frequency | 1.0 days |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✗ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Hard copy |
| Checklist | 1.0 days |
▶ 🧬 Compounds from 2026-04-27
| # | Name |
|---|---|
| 1 | acetaldehyde |
| 2 | methanol |
| 3 | ethanol |
| 4 | isoprene |
| 5 | acetone |
| 6 | acetonitrile |