OVOCs_PTR_Fusion_FZJV
Gas-Fusion
operational
🔬 proton transfer mass spectrometer
🏭 Ionicon Analytik
📦 Ionicon Analytik High-Sensitivity PTR-MS
S/N FT10-023
▶ 📝 Description
Proton-Transfer-Reaction-Time-of-Flight Mass Spectrometer with an online-GC option for the seperation of isomeric VOC
▶ 💨 Sample from 2026-04-01
| Sample flow type | Vacuum sampling |
| Sample flow rate | 50.0 mL/min |
| Air flow | 500.0 mL/min |
| Residence | 2.0 s |
▶ 🔧 Inlet System from 2026-01-01
| Measurement height above ground | 2.0 m |
| Measurement height above building | 1.0 m |
| Distance from NOx inlet | 0.0 m |
| Distance from condensables inlet | 0.0 m |
| Distance from ozone inlet | 0.0 m |
| Distance from gc inlet | 0.0 m |
| Inlet tube material | e-polished stainless steel, heated > 70°C |
| Residence time | 4.7 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 90.0 °C |
| Filter inlet material | None |
| Oxidant removal | e-polished stainless steel, heated > 70°C |
▶ 📐 Calibration from 2025-03-31
| Calibration unit | |
| Ecu system | Standalone dilution system |
| Dilution gas max flow | 1.0 l/min |
| Diluent gas max flow | 0.02 l/min |
| Standalone | |
| Kind of dilution system | LCU |
| Dilution manufacturer | Ionicon Analytik |
| Zero gas generation | Syn. Air supply |
| Zero gas blank frequency | 1.0 hours |
| Blank substraction | Applied |
| Calibration frequency | 24.0 hours |
| Linearity check frequency | 24.0 hours |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_OVOCs_FZJV
Supplier:
NPL
Cylinder:
D296770
Valid: 2026-01-08 → 2027-01-07
Applied: 2025-03-01 → 2026-03-05
Dilution: 0.001 – 0.008
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✓ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
▶ 🧬 Compounds from 2024-07-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | toluene |
| 2 | benzene |
| 3 | methyl vinyl ketone |
| 4 | acetone |
| 5 | m-xylene |
| 6 | 3-carene |
| 7 | isoprene |
| 8 | decamethylcyclopentasiloxane |
| 9 | octamethylcyclotetrasiloxane |
| 10 | hexamethylcyclotrisiloxane |
| 11 | dimethyl sulfide |
| 12 | methyl ethyl ketone |