NMHCs_GC_online_Medusa_JFJ
operational
🔬 gas chromatograph, online
▶ 📝 Description
▶ 💨 Sample from 2008-01-01
| Sample air flow | Vacuum sampling |
| Pump | |
| Kind of pump | Membrane |
| Pump manufacturer | KNF |
| Pump model | KNF N86 |
| Air flow | 100.0 mL/min |
▶ 🔧 Inlet System from 2008-01-01
| Measurement height above ground | 2.0 m |
| Measurement height above building | -10.0 m |
| Distance from NOx inlet | 50.0 m |
| Distance from ozone inlet | 50.0 m |
| Inlet tube material | Other |
| Inlet tube material | not specified |
| Residence time | 62.0 s |
| Inlet line heating | ✓ |
| Line heating | 10.0 °C |
| Filter inlet material | Stainless steel |
| Lower mesh size | 0.5 µm |
| Upper mesh size | 0.5 µm |
▶ ⚗️ GC System from 2008-01-01
| Instrument manufacturer | Agilent |
| Instrument model | Agilent 6890 |
| Instrument serial number | CN10641022 |
| First column | |
| Length | 60.0 m |
| Material | GS-GASPRO |
| Film thickness | 0.05 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
| Second column | |
| Length | 25.0 m |
| Material | CP-PoraBOND Q |
| Film thickness | 0.45 µm |
| Inner diameter | 320.0 µm |
▶ 📡 Detection from 2008-01-01
| Detection method | Mass spectrometry |
| Mass spectrometry | |
| Mass spectrometry manufacturer | Agilent |
| Mass spectrometry model | Agilent 5975B |
| Mass spectrometry serial number | US62734337 |
| Type | Quadrupole |
| Tune freq | Monthly |
▶ 🌬️ Air Sampling from 2008-01-01
| Air sampling technique | Concentrating on adsorbents |
| Concentrating on adsorbents | |
| Adsorption material | Hayesep |
| Adsorption temperature | -160.0 °C |
| Desorption temperature | 100.0 °C |
| Air sampling system manufacturer | undefined |
| Air sampling system model | undefined |
| Sampling system serial number | Medusa-12 |
| Air sampling duration | 20.0 min |
| Air sampling volume | 2000.0 L |
▶ 📐 Calibration from 2008-01-01
| Zero gas generation | Other |
| Zero gas generation | Alltec |
| Calibration frequency | 2.0 hours |
| Number of repetitions | 1.0 |
| Zero gas blank frequency | 1.0 weeks |
| Blank substraction | Applied |
| Linearity check frequency | 12.0 months |
Calibration Certificates (1)
Name:
NPL_NMHCs_2014_JFJ
Supplier:
NPL
Cylinder:
D99 4220
Valid: 2014-03-03 → 2026-03-02
▶ 🧪 Air Treatment from 2008-01-01
| Water removal | Nafion |
| CO2 removal | None |
| Oxidant removal | None |
| Particle removal | Stainless steel screen |
| Bool other | ✗ |
▶ 📤 Data Submission
Databases
|
|||||
▶ ✅ Data QA/QC
| Time series analysis of calibrations | ✓ |
| Time series analysis of compound ratios | ✗ |
| @VOC@ | ✓ |
| Bool other | ✗ |
▶ 📋 Measurement QA/QC
| Instrument log book | Electronic |
| Checklist | 1.0 weeks |
▶ 🧬 Compounds from 2008-01-01
| # | Name |
|---|---|
| 1 | 2-methylbutane |
| 2 | 2-methyl-propane |
| 3 | benzene |
| 4 | ethane |
| 5 | propane |
| 6 | toluene |
▶ 👤 Operators
| Operator | Level |
|---|---|
| User #21 | scientist |